Naziemna telewizja cyfrowa i TVP HD

Wkrótce rozpocznie się uruchamianie trzeciego multipleksu z cyfrowymi kanałami tematycznymi Telewizji Polskiej. Widzowie otrzymają także dostęp do kanałów w jakości HD.

Jeszcze w październiku 2010 roku rozpocznie się próbna emisja trzeciego multipleksu – zdradza w rozmowie z PAP Jan Dworak, przewodniczący Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Dodaje także, że publiczny nadawca poinformował KRRiT, iż w ramach trzeciego multipleksu rozważa wprowadzenie kanałów HD .

Obecnie Telewizja Polska jest nadawcą jednego kanału w wysokiej rozdzielczości – TVP HD, który można odbierać w płatnych oferta operatorów satelitarnych i kablowych. Oprócz tego klienci zyskają dostęp do TVP Kultura, TVP Historia czy TVP Sport. Publiczny nadawca planuje uruchomienie także TVP Seriale oraz TVP Parlament.

Przypomnijmy, że trzeci multipleks ma być w całości przeznaczony dla Telewizji Polskiej i będzie umożliwiał dostęp do pełnej oferty kanałów tematycznych TVP. Jego uruchomienie następować będzie etapami. W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo sygnał będzie docierał do ponad 98 procent mieszkańców Polski.

żródło: media2.pl