Prace modernizacyjne na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn

W dniach 11.07-31.08.2014 na obiekcie RTCN Warszawa / Raszyn planowana jest modernizacja konstrukcji masztu oraz telewizyjnego systemu antenowego dla IV-V zakresu TV (UHF), z którego prowadzona jest emisja trzech multipleksów telewizji cyfrowej DVB-T MUX-1/2/3 dla Warszawy i centralnego obszaru woj. mazowieckiego, a także instalacja systemu antenowego dla potrzeb emisji radia cyfrowego DAB+.

Modernizacja telewizyjnego systemu antenowego ma na celu dodatkową poprawę parametrów technicznych anteny, co powinno przełożyć się na lepszą jakość odbioru programów telewizyjnych emitowanych z obiektu RTCN Warszawa / Raszyn.

W dniu 11.07.2014 w godz. 01:00 – 06:00 będzie miała miejsce przerwa w emisji wszystkich programów telewizyjnych MUX-1/2/3 podczas której nastąpi przełączenie ww. emisji na zastępczy, rezerwowy system antenowy, który będzie pracował do końca sierpnia br.

System rezerwowy będzie zawieszony niżej na konstrukcji masztu w Raszynie tak, aby promieniowanie elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości emitowane z anteny zastępczej nie przeszkadzało ekipom wykonawczym w realizacji prac na szczycie masztu.

W wyniku opisanych działań może nastąpić czasowe pogorszenia jakości odbioru MUX-1/2/3 DVB-T emitowanych z Raszyna przy większym oddaleniu instalacji odbiorczej od nadajnika.

W czasie emisji zastępczej z anteny rezerwowej będą wykonane chronologicznie następujące prace w szczytowej części masztu:
a) przygotowanie masztu do instalacji nowego telewizyjnego systemu antenowego,
b) instalacja nowej anteny telewizyjnej na konstrukcji masztu,
c) wycięcie (obniżenie) części konstrukcji masztu i demontaż starego systemu antenowego,
d) instalacja szczytowego dedykowanego systemu antenowego dla potrzeb emisji radia cyfrowego DAB+.

Zakończenie prac mogących przynieść utrudnienia w odbiorze DVB-T jest planowane na koniec sierpnia br.

źródło: emitel.pl