Stacje czołowe GSS.compact

Nowoczesne rozwiązania dla hoteli.

Na rynku stacji czołowych dostępnych jest wiele urządzeń, opartych o różne rozwiązania i technologie. Stacje różnią się budową, ceną, sposobem obsługi. Jedne konstrukcje można uznać za całkiem udane, inne za mniej. Hotel czy pensjonat decydując się na poszerzenie oferty kanałów udostępnianych gościom w pokojach czy też chcący zmodernizować istniejącą instalację antenową, stoi przed nie lada wyborem.

Rozwiązaniem wartym bliższego poznania jest linia kompaktowych stacji czołowych GSS.compact, produkowanych przez niemiecką firmę GSS.GRUNDIG SYSTEMS GmbH z Norymbergi. Firma z korzeniami sięgającymi bezpośrednio do znanego z niezawodności swoich produktów legendarnego już Grundiga (nie mylić z produktami dostępnymi obecnie pod tą marką). Stacje z logiem GSS pracują w wielu polskich hotelach i spotkać można je również u operatorów sieci kablowych, którzy cenią ich jakość i niezawodność. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są stacje czołowe GSS występujące również pod inną marką np. Delta, Fuba czy Triax. Potwierdza to tylko legendarną jakość opisywaną jako “made in Germany”

Budowa stacji czołowej GSS.compact

GSS.compact to urządzenia o zwartej budowie i ciekawym wzornictwie. Obecnie w skład linii wchodzi pięć urządzeń z różnym wyposażeniem. Cztery urządzenia pracują w standardzie wyjściowym DVB-T lub DVB-C, jedno w standardzie IPTV – SPTS lub MPTS. Stacje nadają się zarówno do obiektów małych – kilkudziesięcio pokojowych, jak i dużych, które mają zainstalowanych kilkaset telewizorów.

Widok stacji GSS.compact od spodu z charakterystycznym, pasywnym radiatorem.

Stacje czołowe posiadają stałe wymiary 341 mm x 282 mm. W zależności od wyposażenia obudowa może mieć 85 lub 105 mm głębokości. To co wyróżnia stacje GSS.compact od konkurencji to chłodzenie pasywne. Producent zastosował bardzo wydajne, wysokiej jakości komponenty i układy elektroniczne. Do prawidłowej pracy, nie wymagają wymuszonego chłodzenia. Dlatego tył stacji stanowi duży radiator. Dwie główne zalety takiego rozwiązania:

  • Bezgłośność pracy0dB! Stacje czołowe innych producentów mogą mieć nawet kilka wentylatorów, które wraz z upływem czasem pracują coraz głośniej, stają się skupiskiem kurzu i wymagają okresowej wymiany. Są też źródłem szumu. To powoduje kolejne wydatki i stanowi duży dyskomfort dla przebywających w pomieszczeniu pracowników. Stacje GSS.compact pracują bezgłośnie, można je bez problemu zainstalować w pomieszczeniach w której pracują ludzie. I zaoszczędzić na czyszczeniu i wymianie wentylatorów.
  • Niski pobór mocy – w zależności od wersji wynosi od 65 do 80 Watów. Niektóre konkurencyjne urządzenia potrafią pobierać nawet 280 Watów. Co przy obecnych podwyżkach cen energii elektrycznej ma wielkie znaczenie. Poniżej przykładowe zestawienie opłat. Cena 1 kWh = 0,53 zł.
Przykładowe porównanie zużycia energii elektrycznej - stacje GSS.compact i popularna stacja czołowa innej firmy. Koszt 1 kWh = 0,53zł.

Jak widać różnica w opłatach może wynosić nawet 1300 zł rocznie. Stacja czołowa to inwestycja na co najmniej 7-10 lat. 10 lat x 1300 zł to 13000 zł wydanych na opłaty związane z energią, przy zakupie niewłaściwej stacji. Należy pamiętać, że ceny energii elektrycznej będą wzrastać.


STC 4-16 Lite

GSS.compact STC 4-16 Lite

STC 4-16 Lite to najmniejsza stacja czołowa z rodziny. Umożliwia odbiór niekodowanych kanałów telewizyjnych SD i HD z 16 transponderów satelitarnych. Wspiera nową modulacje 16/32 APSK. Umożliwia utworzenie 16 multipleksów w standardzie DVB-T lub DVB-C. Prosta konfiguracja poprzez interfejs HTML.

Stacja zalecana dla małych lub nie wymagających obiektów hotelowych i pensjonatów. Pozwala wzbogacić listę kanałów telewizji naziemnej o kilkadziesiąt niekodowanych kanałów satelitarnych polskich i zagranicznych. Stacja nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych licencji.

Karta katalogowa GSS.compact STC 4-16 Lite

STC 4-16 CT

STC 4-16 CT. Stacja umożliwia odbiór niekodowanych kanałów telewizyjnych SD i HD z 16 transponderów satelitarnych i aż z 4 satelitów, dzięki zastosowaniu multiswitchy GSS.connect. Wspiera nową modulacje 16/32 APSK. Umożliwia utworzenie 16 multipleksów w standardzie DVB-T lub DVB-C. Prosta konfiguracja poprzez interfejs HTML lokalnie lub przez Internet. Stacja posiada pamięć flash, którą wykorzystuje wbudowany media player.

Stacja dedykowana dla hoteli i pensjonatów, które chcą wzbogacić ofertę kanałów telewizyjnych o kilkadziesiąt niekodowanych kanałów satelitarnych polskich i zagranicznych. Dzięki możliwości odbioru sygnału, aż z czterech satelitów, ilość odbieranych kanałów satelitarnych wzrasta znacząco. Zwłaszcza, że na mniej popularnych w Polsce satelitach np. Eutelsat 9 czy 16, mamy dostęp do interesujących kanałów zagranicznych np. francuskich czy anglojęzycznych. Zastosowanie multiswitchy GSS.connect wykorzystujących technologię Unicable 2, ogranicza ilość kabli potrzebnych do odbioru sygnału satelitarnego. Dzięki temu podnosi się estetyka instalacji.

Wbudowany Media Player można wykorzystać do prezentacji filmów reklamowych lub informacyjnych. Podobnie jak STC 4-16 Lite stacja nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych licencji.

Karta katalogowa GSS.compact STC 4-16 CT 
GSS.compact STC 4-16 CT

STC 4-16 CT CI

Stacja STC 4-16 CT CI jest rozbudowaną o sześć slotów CI wersją STC 4-16 CT. Gniazda umożliwiają instalację sześciu modułów CAM potrzebnych do odkodowania kanałów Premium, takich jak TVN24, Canal+, HBO, Eurosport

Pozostałe parametry i możliwości są identyczne jak w stacji STC 4-16 CT. Tak jak we wszystkich stacjach GSS, nie obowiązują żadne dodatkowo płatne licencje.

Karta katalogowa GSS.compact STC 4-16 CT CI

 

MTC 5-16 CT CI

MTC 5-16 CT CI jest najbardziej rozbudowaną stacją w rodzinie GSS.compact. Stacja posiada 16 odbiorników – 6 uniwersalnych odbiorników sygnału satelitarnego, naziemnego i kablowego – DVB-S/S2/T/T2/C do których przypisanych jest sześć gniazd CI przeznaczonych na moduły CAM oraz 10 odbiorników sygnału satelitarnego DVB-S/S2 do odbioru kanałów niekodowanych FTA.

Stacja dedykowana jest dla wszystkich obiektów hotelowych i pensjonatów, które chcą maksymalnie ograniczyć ilość zamontowanych urządzeń, jednocześnie zapewniając kontrolę nad kanałami odbieranym z różnych źródeł sygnału – z satelity, anteny naziemnej czy telewizji kablowej. Brak płatnych licencji.

Karta katalogowa GSS.compact MTC 5-16 CT CI
GSS.compact MTC 5-16 CT CI
GSS.compact STC 4-16 IPS CI/STC 4-16 IPM CI

STC 4-16 IPS/IPM CI

Uzupełnieniem rodziny GSS.compact jest, a raczej są stacje STC 4-16 IPS CI i STC 4-16 IPM CI. Obie stacje są modyfikacją stacji STC 4-16 CT CI. Posiadają wszystkie możliwości stacji, jednak po stronie wyjściowej nie ma modulatorów DVB, tylko transmisja danych IPTV. Stacja STC 4-16 IPS CI umożliwia przesłanie do 128 kanałów w standardzie SPTS. Natomiast stacja STC 4-16 IPM CI do 16 strumieni MPTS do maksymalnie 800 Mb/s. Bez płatnych licencji.

Karta katalogowa GSS.compact STC 4-16 IPS CI
Karta katalogowa GSS.compact STC 4-16 IPM CI

 

Porównanie głównych różnic stacji z rodziny GSS.compact

Opisane wyżej stacje czołowe charakteryzują się łatwym montażem i nieskomplikowaną konfiguracją, wystarczającą dla większości obiektów hotelowych i pensjonatów. Wiele dostępnych na rynku stacji czołowych innych producentów oferuje większe możliwości konfiguracyjne, które jednak w przypadku hotelu czy pensjonatu są zupełnie bezużyteczne lub niepotrzebne. Opcje te są wykorzystywane przez operatorów kablowych, którzy godzą się zapłacić wyższą cenę za stację z dużymi możliwościami konfiguracyjnymi. Jednak to już zupełnie inna klasa urządzeń i tutaj bardziej odpowiednia do porównania byłaby stacja czołowa GSS.lamina. Wkrótce zaprezentuję również i tę linię stacji czołowych.

Jedną z ważnych cech stacji GSS.compact, co już podkreśliłem wcześniej jest fakt, że nie są wymagane żadne dodatkowo płatne licencje, np. po to, by zwiększyć ilość odbieranych kanałów czy uruchomić przewodnik po kanałach EPG. Często koszty tych licencji u innych producentów, są porównywalne z ceną samego urządzenia.

EPG

Kolejną, jak się okazuje dość istotną cechą stacji GSS.compact jest prawidłowe i pełne przesyłanie do telewizorów EPG czyli przewodnika po programach telewizyjnych. Niektóre sieci hoteli stawiają EPG jako jeden ze swoich standardów i brak pełnego EPG dla programów TV w obiekcie często dyskwalifikuje uzyskanie odpowiednich licencji dla standaryzacji. Przyglądając się dostępnym na rynku urządzeniom, mogę stwierdzić, że dla większości stacji czołowych, prawidłowe przesłanie EPG jest nie lada wyzwaniem. Wynika to głównie  z zastosowanej technologii. Nawet dla stacji z tej wyższej półki. No chyba, że po opłaceniu dość drogich licencji.  Jeden z producentów zaproponował kwotę 1800€ za uruchomienie EPG w  produkowanej przez siebie stacji czołowej. 

Małe, ale potężne.

Wszystkie produkty GSS GRUNDIG SYSTEMS, w tym stacje czołowe GSS.compact objęte są 24 miesięczną gwarancją. Autoryzowany partner zapewnia sprzedaż, montaż i serwis (gwarancyjny i pogwarancyjny) na terenie Polski.

Polski dystrybutor przewidział specjalny rabat dla podających hasło: “telewizja dla hoteli.pl”

Więcej informacji: +48 794 985 434 lub https://telewizjadlahoteli.pl/kontakt/