Cyfrowa stacja czołowa nie musi być droga!

 • Ten artykuł został napisany w 2010 roku. Od tego czasu pojawiły się nowe rozwiązania i urządzenia.
  Zapraszamy do lektury bieżących postów, gdzie znajdą Państwo nieco świeższą wiedzę.

W internecie często można znaleźć informację, które odstraszają potencjalnego nabywcę przed dokonaniem wyboru stacji czołowej. Po zobaczeniu nagłówka w stylu “Cyfrowa stacja czołowa za mniej niż 100 tysięcy złotych!” włos się jeży na głowie i decyzja jest oczywista – zakup analogowej stacji czołowej. Często dystrybutorzy sprzętu używają “chwytu marketingowego” nazywając analogowe stacje czołowe cyfrowymi. Prawda jest jednak taka, że owszem sygnał z satelity odbierany jest cyfrowo, natomiast dalsza dystrybucja sygnału, do pokoi hotelowych, odbywa się już analogowo. Jest to dobry sposób na wyzbycie się resztek urządzeń w przestarzałej technologii z magazynu.

Tym czasem cyfrowa stacja czołowa nie musi być droga, a cena zależy z jakiego systemu skorzystamy – DVB-C czy DVB-T. Korzyści z wyboru cyfrowej stacji czołowej są oczywiste. Oto kilka ograniczeń jakimi są obarczone analogowe stacje czołowe:

 • stara technologia analogowa
 • bardzo duża podatność na zakłócenia – źle wykonana sieć antenowa może skutecznie zakłócić lub nawet uniemożliwić odbiór programów telewizyjnych.
 • ilość odbieranych i transmitowanych programów jest ograniczona ilością dostępnych wolnych kanałów (częstotliwości) w sieci antenowej
 • bardzo droga rozbudowa – odbiór jednego programu TV to konieczność zakupu jednego odbiornika satelitarnego (karta lub kaseta) i jednego modulatora

Decydując się na cyfrową stację czołową otrzymujemy:

 • najnowszą, rozwojową technologię
 • dużą odporność na zakłócenia zewnętrzne – cyfrowe programy można oglądać tam, gdzie niemożliwy byłby odbiór przy użyciu starej, analogowej technologii.
 • jakość odbieranych programów, nie porównywalnie lepsza niż w najlepszych nawet analogowych sieciach antenowych
 • ilość oferowanych kanałów – w analogowych stacjach cyfrowych jeden program to jedna częstotliwość (kanał tv), w cyfrowej stacji, możemy na jednym kanale emitować nawet kilkanaście programów TV.

Od czego zależy jaki system wybrać?

System zależy od tego jakie telewizory mamy zainstalowane w pokojach hotelowych. Jeżeli telewizory kupiliśmy 2-3 lata temu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są wyposażone tylko w tuner cyfrowy DVB-T. I jesteśmy zdani tylko na taki system. Jeżeli mamy nowsze telewizory hotelowe (np. Philips, Samsung), to do dyspozycji mamy dwie możliwości – DVB-C lub DVB-T.

Czym się różnią systemy DVB-C i DVB-T?

STC160

Podstawowa różnica to cena urządzeń i modulacja czyli sposób przesyłania sygnału cyfrowego do gniazdka, a dokładniej do telewizora. Aby nie wgłębiać się w szczegóły techniczne, możemy przyjąć, że DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie) został zaprojektowany do jak największej ochrony sygnału przed zakłóceniami, a DVB-C (ang. Digital Video Broadcasting – Cable – standard cyfrowej telewizji DVB kablowej) do przesyłu cyfrowego sygnału w jak najwyższej jakości. Ochrona sygnału przed zakłóceniami niestety kosztuje. Urządzenia DVB-T są droższe niż ich odpowiedniki DVB-C. Dodatkowo, korzystając z DVB-T możemy przesłać o wiele mniej programów TV niż w przypadku użycia technologii DVB-C. W kablowej sieci antenowej nie występują zakłócenia jakie spotykamy przy nadawaniu i odbiorze programów drogą naziemną. Wobec tego należy się zastanowić czy warto dopłacać do urządzeń pracujących w systemie DVB-T. Chyba, że nie mamy wyboru – telewizory mają tylko tuner DVB-T.

Jaką stację wybrać?

W ofercie różnych producentów można znaleźć urządzenia, określane jako stacja czołowa. Są to konstrukcje zamknięte, umożliwiające zazwyczaj odbiór programów telewizyjnych z czterech transponderów i wykorzystują technologię DVB-T. Jeżeli chcielibyśmy wzbogacić ofertę telewizyjną dla gości o dodatkowy program tv, który nadawany jest z kolejnego transpondera, musimy zakupić kolejne urządzenie. A to wydatek kilku ładnych tysięcy złotych.

Rozwiązaniem są stacje czołowe modułowe czyli takie, które umożliwiają ich rozbudowę bez konieczności zakupu kolejnych jednostek centralnych, obudów itp. Instalując w hotelu cyfrową stację czołową np. Grundig STC 160 otrzymujemy urządzenie wyposażone w 8 gniazd (slotów). Stacje możemy rozbudowywać w dowolny sposób i nie musimy dokupywać wielu urządzeń od wielu producentów. Wszystko w jednej, kompaktowej obudowie. Stacja jest na tyle uniwersalna, że możemy korzystać z wielu metod transmisji sygnału jednocześnie – połączenie technologii cyfrowej i analogowej nie stanowi problemu. Na przykład: jeżeli w obiekcie hotelowym mamy różne telewizory – stare, kineskopowe i nowe LCD, a nie przewidujemy w najbliższym czasie wymiany starych, możemy ten sam pakiet programów telewizyjnych przesłać analogowo (do starych telewizorów) i cyfrowo (do nowych tv z tunerem cyfrowym). Budowanie stacji czołowej, możemy zacząć od jednej karty i odebrać programy z dwóch transponderów. Kiedy będziemy chcieli rozbudować ofertę programów tv, wystarczy dokupić kolejną kartę.

HDM660CITPS

Za pomocą jednej tylko karty (HDM 660 CI TPS) możemy odebrać i przesłać cyfrowo do telewizorów m.in. taki zestaw programów:

 • France 24 (francuski)
 • France 24 (angielski)
 • Russia Today
 • TV 5 Monde
 • CCTV News
 • CCTV F
 • TVN
 • TVN 7

a po opłaceniu licencji, także:

 • TVN 24
 • TVN Style
 • TVN Meteo
 • TVN Turbo

To tylko przykładowy zestaw programów, odbieranych tylko z jednej karty stacji STC 160. A pozostaje nam jeszcze do wykorzystanie 7 miejsc na karty. Dla porównania, aby odebrać taki pakiet programów przy pomocy analogowej stacji czołowej, musielibyśmy wykorzystać prawie całe jej wyposażenie, a do każdego odbieranego kanału z pakietu TVN dodatkowo trzeba dokupić moduł dekodujący CAM, łącznie 6 sztuk, co dodatkowo podnosi cenę stacji czołowej. Przy wykorzystaniu karty Grundig HDM 660 CI TPS wystarczy tylko jeden moduł CAM na cały pakiet TVN.

Ile to kosztuje?

Sam tytuł tego artykułu jest już odpowiedzią. Cyfrowa stacja czołowa naprawdę nie jest droga. A jeżeli jeszcze przeliczy się koszt zakupu stacji do ilości odbieranych programów, to nawet archaiczne rozwiązania oparte na piramidzie tunerów satelitarnych “zastępujące” profesjonalne stacje czołowe, przestają być “tanią alternatywą”. Aż chce się powiedzieć – cyfrowa stacja czołowa za mniej niż 10 tysięcy złotych.

Więcej na temat rozwiązań dla hoteli, hosteli, pensjonatów znajdziesz w zakładce Telewizja w hotelu

Więcej informacji o stacjach i zamówienia:
Piotr Morawski tel: 794 985 434
Napisz email